Pažangus pastatų energetinio efektyvumo vertinimas

Pažangus pastatų energetinio efektyvumo vertinimas

Pažangus pastatų energetinio efektyvumo vertinimas

Vis daugiau NT vystytojų Lietuvoje siekia naujai statomus ar jau eksploatuojamus komercinės paskirties objektus sertifikuoti pagal pasaulyje pripažįstamus pastatų poveikio aplinkai vertinimo standartus, tokius kaip britų BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Drauge su partnere UAB „Vesta Consulting“, vienintele kompanija Lietuvoje, įgijusia abi BREEAM licencijas, leidžiančias vertinti, audituoti bei sertifikuoti tiek naujus, tiek ir bent dvejus metus eksploatuojamus pastatus, TES teikia įvairias auditavimo ir pasiruošimo sertifikavimui konsultacines paslaugas.

Vienas iš svarbių aspektų, apie kurį galvoja visi NT vystytojai, siekiantys BREEAM įvertinimo, yra būsimos jo eksploatacinės išlaidos. Todėl neatsitiktinai vienas iš svarbiausių siekinių projektuojant tvarų statinį – užtikrinti, kad pastatas sunaudotų kuo mažiau energijos.

„Iš tiesų, energetika sudaro 19 proc. visos BREEAM sistemos. Jo nauda matoma geriausiai, nes tai labiausiai atsispindi ir finansiniuose rodikliuose. Aišku, ir mūsų klimato sąlygos lemia tai, kad energetika, šildymo kaštai mums yra labai aktualūs“, – įsitikinusi konsultacijų bendrovės „Teisingi energetikos sprendimai“ vykdančioji direktorė Inga Valuntienė.

Pasak jos, BREEAM – tai ne tik vertinimo sistema, bet ir gidas bei įrankis, padedantis sukurti net tik draugiškus aplinkai bei komfortiškus žmogui statinius, bet ir juose parinkti bei įdiegti finansiškai efektyviausius sprendimus. Šiam tikslui BREEAM auditavimo bei paruošimo sertifikavimui procese atliekamos įvairios studijos ir skaičiavimai.

„Naudodami specialią programinę įrangą IES-VE, sukuriame skaitmeninį statinio erdvinį modelį, kuriame matyti sienos, langai, stogas, vidaus inžinerinės sistemos su būdingomis charakteristikomis, ir tuomet atliekame pastato dinaminį energijų modeliavimą. Šiuo įrankiu galime kaitalioti įvairius inžinerinių sistemų variantus, pastato geometrines charakteristikas ir tikrinti, kokie yra energijos poreikiai, kaip tam tikros charakteristikos nulemia energijų balansą, eksploatacines išlaidas, kokias finansines investicijas reikia padaryti ir ką bei kodėl verta pasirinkti“, – sako I. Valuntienė. – „Tai leidžia statytojui išsamiai įvertinti alternatyvas, naudas ir atlikti racionalų sprendimą pasirenkant patraukliausią ir efektyviausią architektūrinį sprendimą ar technologiją“.

Skaitmeninis pastato modeliavimas ir simuliavimas, siekiant BREEAM, apima ne tik energijos suvartojimo poreikius, bet ir dienos šviesos bei patalpų šilumos komforto analizę. Visos skirtingos analizės yra susietos tarpusavyje – vertinant vienus rodiklius matoma, kaip kinta kiti.

„Susiejami tiek ekonominiai, tiek ir socialiniai aspektai – juk pastate dirbs žmonės. Natūralios dienos šviesos patekimas į patalpas labai nulemia tiek sunaudojamos elektros energijos kiekį, tiek ir žmonių produktyvumą“, – aiškina ekspertė.

Apie BREEAM sertifikavimo naudas bei UAB „Vesta Consulting“ ir UAB  „Teisingi energetikos sprendimai“ teikiamas su tuo susijusias konsultacines paslaugas skaitykite: 2014 m. gruodžio 4 d. dienraštyje „Verslo žinios“.